Trailers / 2025 Aluma MC10 Aluminum Motorcycle Trailer – #288496
Want more details?
• 2000# Rubber torsion axle – No brakes – Easy lube hubs
• ST175/80R13 Radial tires
• Aluminum wheels, 5-4.5 BHP
• Aluminum fenders
• Extruded aluminum floor
• 4) Tie-down loops (2 per side)
• Aluminum ramp (45.5″ wide x 69.5″ long)
• Tongue Handle
• Receptacle Holder
• Fender steps
• Aluminum salt shield / rock guard (24″ tall)
• Swivel tongue jack, 1200# capacity
• 2′ Motorcycle bracket
• LED Lighting package, safety chains
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $3,250 |
| Stock Number: | 288496 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 4.25' 51" x 11.50' 138" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Payload: | 1465 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2000 lbs |
| Empty Weight: | 535 lbs |
| Payload: | 1465 lbs |
| Length: | 4.25' 51" |
| Width: | 11.50' 138" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 2000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1018SB288496 |
| Stock Number: | 288496 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Aluma |
| Model: | MC10 Aluminum Motorcycle Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




