Trailers / 2025 Aluma 16’X81″ Aluminum Utility Trailer 8116TA-EL-R-BT-SR- #286633
Want more details?
• 2) 3500# Electric/Torsion
• Aluminum wheels
• 12″ Solid front & 2) 69″x12″ ramps – 12″ solid side on balance of trailer
• Aluminum bi-fold rear tailgate – 75.5″ wide x 60″ long
• Aluminum removable tear drop fenders
• Extruded aluminum floor
• A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2 5/16″ coupler
• 10) Tie down loops on 8116-18-20 / 12) Tie down loops on 8122
• Swivel tongue jack, 1200# capacity
• 2) Rear stabilizer legs (1 per side)
• LED Lighting package, safety chains
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $8,900 |
| Stock Number: | 286633 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.75' 81" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5475 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1525 lbs |
| Payload: | 5475 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.75' 81" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 3500 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 1YGUS1624SB286633 |
| Stock Number: | 286633 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Aluma |
| Model: | 16'X81" Aluminum Utility Trailer 8116TA-EL-R-BT-SR |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




