Trailers / 2024 Trailer Express 20’X83″ Landscape Utility Trailer – #00953
Want more details?
2-3500# Electric/Spring
Swivel Jack 5000#
Wrapped tongue
1-Break
48” Mesh Walls
6- D-Rings
4′ Gate
LED Lights
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Utility Trailer
$5,750
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $5,750 |
| Stock Number: | 00953 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1300 lbs |
| Payload: | 5700 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 2 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 5CVUS2022RS000953 |
| Stock Number: | 00953 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Trailer Express |
| Model: | 20'X83" Landscape Utility Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





