Trailers / 2023 Xpress High Country 7 x 12 – #001200
Want more details?
2-3500# ELECTRIC/SPRING
ALUMINUM FRAME
7′ WIDE
15″ ALUMINUM WHEELS
32″ x 72″ SIDE ACCESS DOOR
EXTRA 6″ HEIGHT
REAR DOOR CANOPY W/ LIGHTS
V-NOSE
VENTS
RAMP DOOR
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Cargo Trailer
$7,800
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $7,800 |
| Stock Number: | 001200 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 12' 144" x 7' 84" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1795 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1195 lbs |
| Payload: | 1795 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 7' 84" |
| Interior Height: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 3500 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 5WFBE1211PT001200 |
| Stock Number: | 001200 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Xpress High Country |
| Model: | 12'X7' Aluminum Cargo Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




