Trailers / 2026 Cargo Express 18’x8.5″ Cargo Trailer CXT – #7150051
Want more details?
2-5200# Electric/Torsion
6″x2″ Steel Tube Tongue & Frame
Steel Tube Crossmembers w/ 16″ O.C
36″ Side Door
Ramp Door
2 Sidewall Airflow Vents
Flat Top Seamless Aluminum Roof
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Cargo Trailer
$12,000Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 7150051 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 18' 216" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| Payload: | 6560 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9900 lbs |
| GAWR: | 5200 lbs |
| Empty Weight: | 3340 lbs |
| Payload: | 6560 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Interior Height: | 6.92' 83" |
| Interior Width: | 8.50' 102" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
Additional Information
| VIN: | 5JW7E1826T7150051 |
| Stock Number: | 7150051 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Cargo Express |
| Model: | 18'x8.5" Cargo Trailer CXT |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




