Trailers / 2026 PJ Trailers 18’x83″ Pro Beam Equipment Trailer – #1437171
Want more details?
- 15,400 lb. G.V.W.R.
- 2-7,000 Electric/Spring
- 14 Ply Tires
- 3.5′ Dovetail w/ SS Monster Ramps
- 1 – Drop Leg Jack (12,000 lb.), Bolt-on
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- Haulguard ™ Composite Fenders
- 8″ I-Beam Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 2″ Treated Pine Lumber Deck
- 83″ Wide Deck
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
- Full-Tongue Locking Tool Box
- 6 – D-Rings (Welded)
- 6 – Stake Pockets and full-length rubrail
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$8,100Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1437171 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 12190 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3210 lbs |
| Payload: | 12190 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Mini Mammoth Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P51C2326T1437171 |
| Stock Number: | 1437171 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 18'x83" Pro Beam Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




