Trailers / 2026 PJ Trailers 20’X83″ Pro Beam Equipment Trailer – #2686511
Want more details?
- 2-7,000 Electric/Spring
- 1 – Drop Leg Jack (12,000 lb.), Bolt-on
- 6 Leaf Slipper Spring Suspension
- Haulguard ™ Composite Fenders
- 5′ Channel Rear Slide-in Ramps
- 8″ I-Beam Frame & Tongue
- 3″ Channel Crossmembers 16″ on Center
- 2″ Treated Pine Lumber Deck
- 83″ Wide Deck
- Sand Blasted, Acid Washed, Powder Coated
- Full-Tongue Locking Tool Box
- 6 – D-Rings (Welded)
- 6 – Stake Pockets and Full-Length Rubrail
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$8,200Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 2686511 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 12015 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3385 lbs |
| Payload: | 12015 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Mini Mammoth Ramps |
Additional Information
| VIN: | 3CV1C2528T2686511 |
| Stock Number: | 2686511 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 20'X83" Pro Beam Equipment Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





