Trailers / 2026 PJ Trailers 14’X83″ Low Pro Telescopic Dump Trailer – #5001985
Want more details?
2-7000# Electric/Spring
1 – 12000# Drop Leg Jack
6 Leaf Slipper Spring Suspension
1/8” Treadplate Steel Fenders
Lockable Full Tongue Toolbox (Houses Battery, Pump + Tools)
2 – Way Gate (Barn Doors & Spread Gate)
6’ 6” Slide In Channel Ramps
4 – D-Rings
45° Dump Pitch
8” x 13 lb. I-Beam Frame & Tongue
10ga. Sides with Monster Rails Top Rail
3” Channel Crossmembers 16” on Center
7ga. Fabricated Steel Bed
83” Wide Bed
Stake Pockets
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 5001985 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11420 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3980 lbs |
| Payload: | 11420 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Height: | 2' 24" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1428T5001985 |
| Stock Number: | 5001985 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'X83" Low Pro Telescopic Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






