Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83″ Low Pro High Side Telescopic Dump Trailer Voyager Series – #1436284
Want more details?
2-7000# Electric/Spring
1 – Hydraulic Jack
14 Ply Tires
Swing Tarp
Solar Charger
6 Leaf Slipper Spring Suspension
1/8” Treadplate Steel Fenders
Lockable Full Tongue Toolbox (Houses Battery, Pump + Tools)
2 – Way Gate (Barn Doors & Spread Gate)
6’ 6” Slide In Channel Ramps
4 – D-Rings
45° Dump Pitch
8” x 13 lb. I-Beam Frame & Tongue
10ga. Sides with Monster Rails Top Rail
3” Channel Crossmembers 16” on Center
7ga. Fabricated Steel Bed
83” Wide Bed
Stake Pockets
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 1436284 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 10830 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4570 lbs |
| Payload: | 10830 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Height: | 4' 48" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1426T1436284 |
| Stock Number: | 1436284 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83" Low Pro High Side Telescopic Dump Trailer Voyager Series |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






