Trailers / 2026 PJ Trailers 14’x83″ Telescopic Dump Trailer – #4007898
Want more details?
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$11,600Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 4007898 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 11340 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4060 lbs |
| Payload: | 11340 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | I-Beam |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 4P51D1422T4007898 |
| Stock Number: | 4007898 |
| Year: | 2026 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 14'x83" Telescopic Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






