Trailers / 2026 Liberty 14’x83″ Low Pro High Side Telescopic Dump Trailer – #050983
Want more details?
- 15400 GVWR
- (2) 7,000# Electric/Spring
- 12,000 lb jack
- 3″ Channel Cross Members w/ 16″ O.C.
- 8” I-Beam Frame & Tongue
- 7GA Steel Floor
- Wood Side Extension
- Split and Spreader Gate
- 40” Metal Sides
- Diamond Plate Fender
- (5) Leaf Slipper Springs
- 6’ Slide in Ramps
- Stake Pockets
- Telescopic Cylinder
- Fork Tubes
- Integrated Toolbox
- 8 Amp Charger (110 V)
- Tarp Kit
- LED Lights
- Spare Tire Mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Dump Trailer
$12,000Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 050983 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| Payload: | 10795 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15400 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 4605 lbs |
| Payload: | 10795 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Interior Height: | 3.33' 40" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Options
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 5M4LD1427TS050983 |
| Stock Number: | 050983 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Liberty |
| Model: | 14'x83" Low Pro High Side Telescopic Dump Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!






