Trailers / 20223 PJ Trailers 18’x102″ Channel Super Wide – #1393299
Want more details?
2-7,000# ELECTRIC/SPRING
14 PLY TIRES
10,000# DROP LEG JACK
6″ MAIN FRAME & TOUNGE
3″ CHANNEL CROSSMEMBERS ON 12″ ON CENTER
STRAIGHT DECK w/ REAR SLIDE IN RAMPS
REAR SUPPORT JACKS
HD DRIVEOVER FENDER
PRIMER + BLACK POWERED COAT
SPARE TIRE & MOUNT
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Crumps Auto Sales
Equipment Trailer
$9,000
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Price: | $9,000 |
| Stock Number: | 1393299 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 18' 216" x 8.50' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10260 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3740 lbs |
| Payload: | 10260 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 8.50' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Axle Capacity: | 7000 |
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| VIN: | 4P51C2320P1393299 |
| Stock Number: | 1393299 |
| Year: | 20223 |
| Make: | PJ Trailers |
| Model: | 18'x102" Channel Super Wide |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!




