Trailers / 2026 Liberty 20’x83″ I Beam Equipment Tilt Trailer – #051505
Want more details?
17500 GVWR
(2) 8,000 LB Electric/Spring w/ 4” Drop
17.5” Steel Wheels w/ 18 Ply Tires
12,000Lb Drop Leg Jack
8” I-Beam Frame & Tongue
Removable Steel Diamond Plate Fenders
Oversized Tongue Storage Box w/ Lockable Lid
Rubrail w/ Stake Pockets
(8) D-Rings
16’ Tilt Platform w/ Hydraulic Damping System
Tilt Speed Control Valve
Skid Steer Fork Storage Pockets
(6) Leaf Slipper-Spring Suspension
L.E.D. Lights
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Equipment Trailer, Tilt Trailer
$12,500Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 051505 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Tilt Trailer |
| Color: | Grey |
| Length x Width: | 20' 240" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Payload: | 13175 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Empty Weight: | 4325 lbs |
| Payload: | 13175 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Interior Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 5M4LT2020TS051505 |
| Stock Number: | 051505 |
| Year: | 2026 |
| Make: | liberty |
| Model: | 20'x83" I Beam Equipment Tilt Trailer |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!







