Trailers / 2026 Cargo Express 16’x8.5′ Cargo Trailer SE Series – #7146271
Want more details?
2-3500# Electric/Drop Spring
Aluminum Wheels
6”x2” Steel Tube Tongue
Steel Tube Crossmembers w/ 16” O.C.
Piedmont .080" Composite Panels
Rear Flare w/ Loading Lights
4-5000# Recessed D Rings
Translucent Roof
32" Beavertail
16" Ramp Extension
Protective Coating
¾” Engineered Wood Floor
24” ATP Stoneguard
36" Wide Flush Lock Side Door
84” Interior Height
Ramp Door
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Cargo Trailer
$9,700Price
Quick Specs
| Location: | Perryville, MO |
| Stock Number: | 7146271 |
| Trailer Type: | Cargo Trailer |
| Color: | Charcoal |
| Length x Width: | 16' 192" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 3980 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 3020 lbs |
| Payload: | 3980 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
Additional Information
| VIN: | 5JW7E1627T7146271 |
| Stock Number: | 7146271 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Cargo Express |
| Model: | 16'x8.5' Cargo Trailer SE Series |
Find out More
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





